Späť na novinky

Z vraku v USA k naleštenému športiaku v EÚ: Ako sa „totálka“ premení na skoro nový Mustang?

7. Marec 2024RPZV

Premena Mordu Mustang GT je neuveriteľná – z haváriou zničeného vraku sa stal naoko nepoškodený športiak.

Trh s ojazdenými vozidlami láka na unikátne modely a ešte atraktívnejšie ceny. No nie vždy je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Za neuveriteľne nízkou cenou sa môže skrývať vrak s pozmenenou identitou. Príbeh Fordu Mustang GT z USA je varovným príkladom. Poškodené auto kúpené za lacno v online dražbe v USA premenili v Európe na nepoznanie. Kontrola originality (KO) dala dovozu jasnú stopku pre podozrenie na pozmeňovanie identity. Takýto scenár nie je ojedinelý a pre kupujúceho môže znamenať nečakané komplikácie a výdavky. Nezabúdajte, že transparentnosť histórie vozidla je kľúčová pre bezpečný a spokojný nákup.

Premena Mordu Mustang GT je neuveriteľná – z haváriou zničeného vraku sa stal naoko nepoškodený športiak.
Premena Mordu Mustang GT je neuveriteľná – z haváriou zničeného vraku sa stal naoko nepoškodený športiak.
Havarovaný Ford Mustang GT v krajine pôvodu a ten istý Mustang na kontrole originality v SR. Zdroj: ko.sk

Havarovaný Mustang zamieril do Európy

Atraktívne modely ako Ford Mustang GT kabriolet sú v USA pomerne ľahko dostupné, najmä po havárií. Takýto osud postihol aj biely Mustang z roku 2019, vydražený na online dražbe za 1 250 dolárov. Nízka cena vzhľadom na jeho stav vôbec nebola prekvapivá.

Vývoz do Európy a nejasná oprava po masívnej havárii vytvára potenciál zisku pri jeho ďalšom predaji. Oprava tzv. „totálky“ sa vykonáva najčastejšie s použitím neoriginálnych dielov, ignorujúc technologické postupy výrobcu, čím sa znižuje jej kvalita a bezpečnosť takto opraveného vozidla. Nemecko však nebola jeho cieľová zastávka. Namiesto šrotoviska opravený Mustang putuje rovno na predaj na Slovensku.

Falošná identita Mustangu: pokus o podvod odhalený vďaka KO

Z USA, cez Nemecko až na Slovensko – to bola trasa, ktorú biely kabriolet absolvoval. Stopku dostal na rutinnej kontrole originality (KO) pri dovoze a ďalšie kilometre na odometri zo SR mu tak už nepribudnú. Pracovníci KO odhalili pokus o zmenu jeho identity a manipuláciu s identifikátormi. Konkrétne išlo o výrobný štítok, ktorý vykazoval známky falšovania. Napriek tomu, že posudzovanie technickej spôsobilosti vozidla nie je úlohou KO, v mnohých prípadoch vie pomocou používaných technológii odhaliť aj skryté opravy. Tak tomu bolo aj v prípade Mustangu – meranie povlakovej vrstvy laku, ktoré je doplnkovou službou s informatívnym charakterom preukázalo, že vozidlo bolo po rozsiahlej oprave v dôsledku poškodenia. Príbeh Mustangu GT z USA ukazuje, akú dôležitú úlohu zohráva kontrola originality pri ochrane kupujúcich pred nekalými praktikami podvodníkov.

Úloha KO v procese dovozu

KO skúma pravosť identifikátorov a dokladov vozidla a dokáže detegovať prípadnú manipuláciu s nimi. Ide o dôležitý proces a nevyhnutný krok pri dovoze vozidiel zo zahraničia, ktorý prispieva k ochrane záujmov spotrebiteľov, zvyšuje transparentnosť trhu a pomáha zachovať bezpečnosť cestnej premávky.

V procese kontroly sa využívajú rôzne technológie, ktoré spoľahlivo odhalia manipuláciu s identifikátormi, rovnako ako v prípade tohto Mustangu. Navyše, kontrola originality je ako prenesený výkon štátnej správy začlenená do národných a medzinárodných informačných systémov vrátane policajných, ktorými sa vymieňajú aj údaje brániace preregistrácii vozidla.

Jednoduché kroky, ktoré pomôžu odhaliť podvod

Nákup ojazdeného vozidla môže byť plný nástrah. Pod naleštenou karosériou sa môže skrývať nepríjemné prekvapenie v podobe skrytých vád, vážnych poškodení, či falošnej identity. Ako sa teda ochrániť pred podvodníkmi a vybrať si spoľahlivé auto? Tu je 8 tipov, ktoré sme pre vás spísali:

  1. Vykonajte dôkladný prieskum pred kúpou – s históriou vozidla sa oboznámte skôr, ako podpíšete zmluvu, či zaplatíte zálohu. Investícia do overenia môže byť rozhodujúca pre bezpečný a spokojný nákup. S online overením od RPZV získate objektívny obraz o pôvode, histórii a aktuálnom stave auta a identifikujete možné riziká.
  2. Vždy od predávajúceho žiadajte ODO-Pass, následne vykonajte bezplatné overenie jeho pravosti na stránke www.rpzv.sk. ODO-Pass zobrazuje históriu najazdených kilometrov a vďaka nemu zistíte, či vozidlo nebolo nezákonne „omladené“.
  3. Auto pred kúpou podrobte komplexnému overeniu prostredníctvom AUTO-Passu. Poskytne vám detailnejšie informácie v aktuálnom čase, napríklad o poškodeniach vozidla, exekučnej blokácii, ktorá bráni prepisu vozidla, záložnom práve a pod. Tento výpis obsahuje aj výsledok KO s fotodokumentáciou.
  4. Absolvujte kontrolu originality – tá odhalí manipuláciu s identifikátormi vozidla, ako napríklad spomínaný výrobný štítok alebo VIN. Vďaka KO sa vyhnete kúpe auta s pozmenenou identitou.
  5. Pri výbere sa orientujte na dôveryhodné zdroje a siahnite po overených predajcoch, ktorí sú prispievateľmi do RPZV a v ideálnom prípade poskytujú ODO-Pass ku každému predávanému vozidlu.
  6. Vnímajte signály od predávajúceho a v prípade akýchkoľvek pochybností zvýšte opatrnosť. Už v tejto fáze nákupu môžete identifikovať potenciálny problém. Akékoľvek podozrivé správanie, vyhýbavé odpovede či nervozita sú dôvodom na pochybnosti.
  7. Pre vytvorenie kompletného obrazu o vozidle ho podrobte prehliadke technického stavu vlastným mechanikom/autoservisom, ktorému dôverujete a absolvujte skúšobnú jazdu.
  8. Dbajte na formuláciu zmluvy, poriadne sa oboznámte s jej znením. Nepodpisujte ju pod tlakom, či v časovej tiesni. V prípade pochybností venujte čas a prostriedky porade s odborníkom. Práve formulácia kúpnej zmluvy môže byť kľúčová pri riešení budúcich sporov.

Nenechajte sa zlákať na podozrivo nízku cenu. Nešetrite na nesprávnom mieste. Investícia do kontroly a overenia auta sa môže vyplatiť v dlhodobom horizonte. Pamätajte, že s trochou opatrnosti a dôkladnou kontrolou si môžete zadovážiť ojazdené vozidlo, ktoré vám bude slúžiť spoľahlivo a nebude zdrojom skrytých problémov.

Článok v PDF verzii

Z vraku v USA k naleštenému športiaku v EÚ: Ako sa „totálka“ premení na skoro nový Mustang?