Späť na novinky

Pozastavenie prevádzky pod lupou: Stala sa mi dopravná nehoda. Čo mám robiť s vozidlom?

30. December 2022RPZV

Havarované vozidlá s poškodenými hlavnými bezpečnostnými prvkami.
Zdroj: freepik

S príchodom zimy nastupuje obdobie zvýšeného počtu dopravných nehôd a škodových udalostí. Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR od začiatku roku 2022 došlo k viac ako 12-tisíc dopravným nehodám. Z nich prevažná väčšina bola zavinená vodičom motorového vozidla. Po miernom útlme spôsobenom zníženou mobilitou v období pandémie sa zrejme znova vraciame do pôvodných, ba dokonca vyšších čísel nehodovosti.

Sústredená jazda a optimálny technický stav vozidla minimalizujú riziká

Pozoruhodným faktom je, že majorita dopravných nehôd sa nedeje v zimných mesiacoch, ako by mnohí očakávali. Rekordným obdobím roka je práve leto. Ako iste tušíte, je to spôsobené dovolenkovou sezónou, kedy sa na dlhšie cesty vydávajú aj vodiči, ktorí počas zvyšku roka za volant sadnú striedmejšie.

Najväčšie riziko podstupujete, keď do auta sadnete v pondelok, pretože najviac nehôd sa stáva práve začiatkom týždňa. Ak by ste sa pri minimalizácii rizika mali riadiť údajmi z analýz, šoférujte rozhodne len v nedeľu a ideálne vozidlo výraznej farby. Najpokojnejší z pohľadu nehodovosti je práve koniec týždňa a vozidlá žltej, zelenej a oranžovej farby, ktoré sú v premávke viac viditeľné. Ukázalo sa, že farby auta môžu byť jedným z faktorov vzniku dopravných nehôd. Ak po týchto farbách siahnete pri výbere vášho nového auta, určite to nebude krok vedľa. Nejde totiž len o to, ako bude vaše auto vyzerať navonok, no aj o bezpečnosť jazdy. Okrem farebne výrazného vozidla pri minimalizácii rizík nezabudnite, že by malo byť aj overené a pred kúpou si preverte históriu nájazdu cez ODO-Pass. Doplniť môžete aj komplexné overenie právneho stavu vozidla prostredníctvom AUTO-Passu.

Bol som účastník dopravnej nehody, čo teraz?

Pri dopravnej nehode je správanie ľudí častokrát ovplyvnené stresom a naliehavosťou situácie. Pri vážnej dopravnej nehode je veľmi náročné zachovať si pokoj a sústrediť sa na bezpečné riešenie vzniknutej udalosti. Je pochopiteľné, že pocit strachu, či šok ovplyvnia úsudok a správanie účastníkov, no je dôležité mať na pamäti, že v situácii, keď dôjde k ujme na zdraví či usmrteniu ste povinný privolať políciu. Ak vodič alebo posádka neutrpeli život ohrozujúce zranenia, je ich morálnou a zákonnou povinnosťou poskytnúť všetku súčinnosť pri zabezpečení miesta nehody a ochrany života zranených. Zhruba polovica zo všetkých dopravných nehôd v tomto roku bola bez zranení. Ak nastala škoda len na majetku, je tu priestor pre väčšiu rozvahu v konaní.

Vo všeobecnosti odporúčame riadiť sa týmito základnými krokmi:

  1. Miesto nehody dostatočne označte – oblečte si reflexnú vestu, zapnite výstražné svetlá, použite reflexný trojuholník.
  2. Skontrolujte zdravotný stav všetkých účastníkov nehody. Ak došlo k ujme na zdraví, bol poškodený majetok tretej strany, znefunkční sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie (semafor, značenie, zvodidlá...), uniknú nebezpečné látky, alebo sa vám s protistranou nepodarí dohodnúť, ste povinný zavolať k nehode políciu.
  3. Do príchodu polície je najlepším riešením kontaktovať záchranné zložky, ktoré podajú presné inštrukcie k zabezpečeniu situácie a minimalizácii škôd na zdraví, ak k nim došlo. Podajte prvú pomoc.
  4. Zabezpečte miesto nehody – ak to nie je nutné, vozidlá nepresúvajte. V opačnom prípade si miesto nehody zdokumentujte fotografiami, prípadne ak máte čím, označte polohu áut.
  5. Zaznamenajte a vymeňte si informácie s ostatnými účastníkmi dopravnej nehody. Tento bod je dôležitý pre následné riešenie likvidácie škody a uplatnenie náhrady v poisťovni.
  6. Ak sa dokážete s protistranou dohodnúť, spíšte spoločne správu o nehode, zdokumentujte škodu a získajte kontaktné údaje na svedkov autonehody. Ak sú účastníkmi nehody dve vozidlá, stačí jedno tlačivo, ak tri, je potrebné vypísať dva formuláre.
  7. Ak sa dokážete s protistranou dohodnúť, spíšte spoločne správu o nehode, zdokumentujte škodu a získajte kontaktné údaje na svedkov autonehody. Ak sú účastníkmi nehody dve vozidlá, stačí jedno tlačivo, ak tri, je potrebné vypísať dva formuláre.
  8. Ak je vaše vozidlo nepojazdné, privolajte si asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené PZP, prípadne havarijné poistenie. Zabezpečí odťah nefunkčného vozidla.
  9. Oznámte nehodu svojej poisťovni. Ak ste vinníkom, informujte svoju poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené PZV. Naopak, ak ste poškodený kontaktujte poisťovňu vinníka.
  10. Na stránke www.rpzv.sk si skontrolujte, či má vaše vozidlo pozastavenú prevádzku.

Po zabezpečení všetkých neodkladných povinností sa zamerajte na získanie informácií od ostatných účastníkov dopravnej nehody alebo škodovej udalosti. Ak došlo k nehode a poškodený sa na mieste nenachádza (napríklad stret na parkovisku), ako vinník ste povinný zotrvať na mieste nehody do príchodu majiteľa alebo privolaného policajta.

V prípade, že sú všetci účastníci prítomní a viete jednoznačne určiť, kto zavinil dopravnú nehodu a s druhou stranou sa dohodnete, nemusíte volať k dopravnej nehode príslušníkov policajného zboru. V tomto prípade je potrebné spísať správu o nehode ktorú musíte obaja podpísať a následne nahlásiť každý v svojej poisťovni. Tento postup neplatí, ak sa na zavinení dopravnej nehody neviete dohodnúť. Aj v tomto prípade je však potrebné spísať správu o nehode a zároveň na miesto nehody privolať policajtov, ktorí prostredníctvom rôznych metód a postupov určia vinníka dopravnej nehody. Pri privolaní polície treba rátať s možnými pokutami.

Legislatívna zmena – klasifikácia dopravnej nehody a škodovej udalosti

Schválením zákona 179/2022 Z.z. z 5. mája 2022, ktorým sa mení zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s účinnosťou od 1.7.2022 došlo k zmene klasifikácie dopravnej nehody.

Výklad pôvodného znenia

Do schválenia zmeny platilo, že ak škoda na vozidle či majetku neprekročí 3 990 Eur, je považovaná za škodovú udalosť. Pri škodovej udalosti pritom nie je nutné volať políciu, ak sa účastníci dohodli na a zavinení, nikto nebol zranený či usmrtený, nedošlo k úniku nebezpečných látok do prostredia a žiadny z účastníkov nebol pod vplyvom alkoholu či omamných látok. Prekročením tejto sumy však už išlo o dopravnú nehodu a bolo povinnosťou účastníkov nehody privolať políciu.

Nová klasifikácia od 1. 7. 2022

Po zmene zákona akákoľvek udalosť, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode bez ohľadu na jej výšku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť. V takomto prípade nebude nutné k nehode volať políciu. Uvedené však bude platiť len vtedy, ak sa jej účastníci dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody (Správa o nehode). Veľkou výhodou novely zákona pre vodičov je odbúranie stresu pri určovaní výšky škody, ktoré je vo väčšine prípadov obtiažne aj pre profesionála, nie to pre laika. Doloženie správne a kompletne vyplnenej správy o nehode pomôže pri riešení uplatnenia náhrady škody u poisťovne.

Ako jednoducho určím, či privolať k nehode políciu?

Za dopravnú nehodu sa teda podľa § 64 zákona 8/2009 Z.z. rozumie udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla, a pri ktorej sa:

  • usmrtí alebo zraní osoba
  • znefunkční cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
  • uniknú nebezpečné látky

Ďalej sa za dopravnú nehodu považujú udalosti ak:

  • je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu, alebo inej návykovej látky, alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia
  • sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení

V ostatných prípadoch v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa pre účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu, ale sú škodovou udalosťou. Cieľom novely zákona bolo uľahčiť rozhodovanie zúčastnených osôb, či na miesto nehody volať alebo nevolať príslušníkov policajného zboru. Po zavedení novely sa nemusíte obávať či ste na mieste nehody správne určili výšku škody. Konečné rozhodnutie, či k škodovej udalosti privolať políciu je v konečnom dôsledku na vašom zvážení. Dôležití je, aby ste vždy postupovali v medziach zákona.

Subjekty zainteresované v procese pozastavenia prevádzky

RPZV je nositeľom/interpretom informácie o pozastavení prevádzky vozidla. Garantom problematiky v celom procese je Cech predajcov a autoservisov SR. Príznak pozastavenia prevádzky označuje príslušník policajného zboru privolaný k dopravnej nehode, alebo škodovej udalosti. Do procesu ďalej vstupujú autoopravovne, ktoré sú oprávnené vykonať opravu haváriou poškodených HBP a na záver sú stanice technickej kontroly, ktoré príznak pozastavenia prevádzky vozidla absolvovaním TK zrušia. Pre zjednodušenie a lepšie pochopenie miesta a úlohy zainteresovaných subjektov sme pripravili prehľadnú infografiku.

Infografika zobrazuje tok informácií a zodpovednosť zapojených subjektov v procese pozastavenia prevádzky
Úlohy a zodpovednosti zainteresovaných subjektov v celkovom procese pozastavenia prevádzky
Zdroj: RPZV

Dostanem záznam z nehody? Bude v ňom vyznačené, že vozidlo má poškodené HBP?

V prípade ak sa Vám stane dopravná nehoda alebo škodová udalosť, vždy je potrebné spísať správu o nehode. Ide o formulár, ktorý je podkladom pre poškodeného na uplatnenie nároku na kompenzáciu škody. V týchto formulároch sa nenachádza presná položka o tom, či má vozidlo pozastavenú prevádzku, alebo nie. Nachádza sa tam iba položka o viditeľných poškodeniach.

Preto je vhodné si vždy overiť samotné pozastavenie prevádzky, na stránke rpzv.sk, kde po zadaní evidenčného čísla, prípadne VIN číslo vozidla zistíte, či má alebo nemá Vaše vozidlo pozastavenú prevádzku. Toto overenie je bezplatné. Zároveň tu nájdete všetky potrebné informácie, ako postupovať v prípade pozastavenia prevádzky vášho vozidla rovnako ako informáciu o tom, kedy uplynie zákonom stanovená doba na opravu vášho vozidla.

Správa o nehode, ktorú by mal každý vodič pre prípad potreby nosiť v automobile.
Zdroj: sevt.sk

5 krokov ako minimalizovať riziko dopravnej nehody, alebo škodovej udalosti

Na záver by sme radi dodali, že je určite jednoduchšie dopravnej nehode sa vyhnúť, ako riešiť jej následky. Preto dodržiavajte týchto 5 odporúčaní, aby ste čo najviac znížili riziká:

  1. sústredená jazda – svoju pozornosť venujte výlučne riadeniu motorového vozidla a dianiu na komunikácii
  2. dodržiavanie dopravných predpisov – dodržujte minimálny odstup, neprekračujte rýchlosť, nejazdite pod vplyvom alkoholu, alebo návykových látok
  3. adekvátne osvetlenie - používajte osvetlenie za zníženej viditeľnosti, zbytočne neoslepujte iných vodičov hmlovými svetlami, ak nie je znížená viditeľnosť
  4. vyhovujúci technický stav vozidla a pravidelné kontroly zabezpečia, že nedôjde k zlyhaniu, ktoré by mohlo byť príčinou dopravnej nehody
  5. zvýšená opatrnosť za nepriaznivých podmienok – minimalizuje riziko šmyku hlavne v prípade námrazy, mokrej vozovky, či nečistôt na vozovke (napríklad lístie, štrk či piesok a podobne). Používajte pneumatiky určené na poveternostné podmienky konkrétneho ročného obdobia.

Nezabudnite ani na povinnú výbavu a platné poistenie vozidla.

Článok v PDF verzii

Pozastavenie prevádzky pod lupou: Stala sa mi dopravná nehoda. Čo mám robiť s vozidlom?