Späť na novinky

Pozastavenie prevádzky pod lupou: Kde si môžem dať opraviť vozidlo s pozastavenou prevádzkou?

1. Jún 2023RPZV

Spolupráca automechanikov v dielni pri vykonávaní diagnostiky vozidla.
Zdroj: freepik

Oprava vášho vozidla po dopravnej nehode si vyžaduje nielen zváženie vynaložených finančných prostriedkov, ale aj starostlivý výber servisu, ktorý zabezpečí kvalitnú a bezpečnú opravu. Hoci by lacnejšia možnosť opravy mohla byť lákavá, je dôležité si uvedomiť, že nízke náklady nemusia zakaždým predstavovať optimálne riešenie. Pri rozhodovaní o oprave hrá rozhodujúcu úlohu nielen cena opravy, ale aj kvalita poskytovaných služieb jednotlivých servisov. Ak sa pýtate prečo, tak odpoveď nájdete v tomto článku.

Povinnosti majiteľa vozidla po dopravnej nehode

Vozidlo, ktoré bolo súčasťou dopravnej nehody, alebo škodovej udalosti pre jeho majiteľa predstavuje viaceré povinnosti, nehovoriac o investícii do jeho opravy. Zváženie a predvídanie potenciálnych budúcich komplikácií je prvým krokom ako sa vyhnúť možným nepríjemnostiam. V súlade so zákonom č. 106/2018 Z.z. dochádza automaticky k pozastaveniu prevádzky vozidla, ktoré utrpelo poškodenie jedného, alebo viacerých hlavných bezpečnostných prvkov (HBP) v rámci dopravnej nehody. Tieto prvky zahŕňajú zavesenie kolies, deformačné zóny, airbagy, riadenie a brzdy. Z dostupných dát vieme, že u viac ako tretiny vozidiel s pozastavenou prevádzkou došlo pri nehode k poškodeniu všetkých HBP súčasne.

Pri výbere správneho servisu by ste mali byť dôslední a informovaní o povinnostiach, ktoré vám vyplývajú v súvislosti s touto situáciou. Jednou z hlavných povinností je zabezpečiť odbornú opravu vozidla do 180 dní od vzniku poškodenia a následne absolvovať technickú kontrolu.

Voľba servisu: autorizovaný alebo neautorizovaný?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Zákon nevyžaduje, aby bol prvou a zároveň jedinou možnosťou autorizovaný servis. Obidve možnosti opravy vozidla sú pri dodržaní podmienok opravy vozidla s poškodenými HBP rovnocenné. Naopak, stanovuje povinnosti, ktoré musí autoopravovňa vykonať a splniť. Preto je možné opraviť vozidlo aj v neautorizovanom, tzv. nezávislom servise, ktorý splní všetky podmienky pre úspešné absolvovanie technickej kontroly a odstránenie príznaku pozastaveniu prevádzky.

Rozhodnutie o výbere servisu je vo vašich rukách. Autorizovaný servis automaticky zaručuje, že oprava bude realizovaná podľa presne stanovených postupov výrobcu. To však neznamená, že nezávislý servis nie je schopný garantovať odbornú opravu. Práve naopak, oprava môže byť rovnako kvalitná, no je potrebné, aby si majiteľ vozidla vopred overil, či je oprava takéhoto rozsahu možná a či daný servis disponuje potrebnými informáciami od výrobcu. Zákon definuje kritéria, ktoré by mali byť zo strany autoopravovne splnené pre odbornú opravu, vrátane prístupu k informáciám o oprave a údržbe od výrobcu vozidla, dodržiavanie oficiálnych postupov, a dostatočného technického vybavenia na odstránenie spôsobených škôd.

Autoopravovňa musí byť navyše schopná do 5 rokov od realizácie opravy predložiť príslušnú fotodokumentáciu a preukázať, že pri oprave boli dodržané všetky zákonom stanovené náležitosti.

Garant problematiky pozastavenia prevádzky

Odborným garantom celej problematiky pozastavenia prevádzky je Cech predajcov a autoservisov SR (CPA SP), ktorý aktívne podporuje činnosti v oblasti vzdelávania autoservisov. Poskytuje im možnosť absolvovať školenia, čím ich informuje o postupe pri takýchto prípadoch a poučuje ich o tom, ako majú opravy riešiť v súlade so zákonom.

CPA SR je záujmovým združením dílerov vozidiel, opravovaní a dodávateľov v oblasti autoopravárenstva. Je organizáciou, ktorá spojila profesionálov z praxe s odborníkmi, ktorí majú znalosti v tejto oblasti. Ich cieľom je zastupovať, chrániť a presadzovať spoločné záujmy členov v rámci vzťahov so štátnymi orgánmi, inými právnymi subjektmi, širokou verejnosťou a stavovskými organizáciami iných krajín.

Primárnym cieľom CPA SR je minimalizovať vplyv nekvalitných opráv po vážnych dopravných nehodách a tým zvýšiť bezpečnosť na našich cestách. Z tohto dôvodu organizujú tri typy školení s dôrazom na aplikáciu zákona 106/2018 Z.z. v praxi. V rámci školení sa venujú týmto témam:

  1. Administratívne školenie k opravám po vážnych dopravných nehodách.
  2. Orientácia v technických informáciách výrobcu pri opravách po vážnych dopravných nehodách.
  3. Praktické školenie karosárskych opráv po vážnych dopravných nehodách.

Čo robiť po vykonaní opravy vozidla?

Po dokončení opravy vozidla je nutné absolvovať technickú kontrolu mimo ustanovenú lehotu. Táto kontrola je označovaná ako pravidelná, čo znamená, že jej úspešné absolvovanie predĺži platnosť technickej kontroly (TK) na ďalšie dva roky v prípade, ak má vaše vozidlo viac ako štyri roky. Platí to aj pre autá s dátumom prvej evidencie starším ako 2 roky, ktoré ešte nemajú povinnosť absolvovať TK, no v tomto prípade máte na výber:

  • Buď s TK mimo zákonom ustanovené lehoty absolvujete aj emisnú kontrolu (EK)
  • Lehota na TK sa vám predĺži a EK absolvujete, keď bude mať vozidlo 4 roky
  • Nebudete brať predĺženie do úvahy a s vozidlom pôjdete na EK a TK vo veku 4 rokov

Pre absolvovanie technickej kontroly budete potrebovať doklady ako pri pravidelnej technickej kontrole. Špecifikom je predloženie potvrdenia o oprave vozidla, ktorým sa servis zaväzuje a potvrdzuje, že vykonal opravu hlavných bezpečnostných prvkov v súlade so zákonom. Technickú kontrolu nie je možné absolvovať na ľubovoľnom pracovisku technickej kontroly. Zákon hovorí o tom, že na tento účel môže majiteľ vozidla použiť cesty medzi miestom opravy a stanicou technickej kontroly v najbližšej obci. V prípade, že vás zastaví policajná hliadka, musíte preukázať, že oprava bola ukončená v daný deň.

Overte si pozastavenie prevádzky rýchlo a jednoducho

Nezabudnite si vždy po dopravnej nehode, alebo škodovej udalosti skontrolovať či má vaše vozidlo pozastavenú prevádzku. V prípade, že o tejto skutočnosti neviete a stane sa vám ďalšia dopravná nehoda, alebo škodová udalosť, môže poisťovňa pristúpiť ku kráteniu plnenia, alebo jeho zrušeniu. Jednoducho a rýchlo vykonanou kontrolou na našom webovom sídle po zadaní VIN, alebo evidenčného čísla môžete predísť vážnym problémom a ušetriť si značné finančné prostriedky. Za overenie príznaku pozastavenia prevádzky neplatíte nič, stojí vás to iba pár minút vášho času.

Všetky podstatné informácie nájdete v sekcií časté otázky – poškodenie vozidla, alebo sa môžete obrátiť na našu infolinku 048/415 15 25, či zaslať mail na adresu pozastavenieprevadzky@rpzv.sk.

Článok v PDF verzii

Pozastavenie prevádzky pod lupou: Kde si môžem dať opraviť vozidlo s pozastavenou prevádzkou?