Späť na novinky

Stáčanie kilometrov má nový rekord

22. Júl 2021RPZV

Padol nový rekord v stáčaní - ťahač takmer pokoril hranicu milióna kilometrov.

Údaje o najazdených kilometroch sú viac ako tri roky zaznamenávané do celoštátneho Registra prevádzkových záznamov vozidiel, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Za uvedené obdobie dosiahli prvenstvo v stočených kilometroch najmä vozidlá značiek strednej triedy: Škoda, Volkswagen, Ford, Renault a Fiat. Rekordérom bol doteraz automobil značky Ford Transit, ktorý mal stočený odometer (počítadlo prejdenej vzdialenosti) o 541.630 kilometrov. V počte stočených kilometrov „padol“ na Slovensku už nový rekord. Nejedná sa pritom o osobné vozidlo, ale o ťahač návesov vyrobený v roku 2007. Až do roku 2019 počet kilometrov na odometri vozidla stúpal a dosiahol hodnotu 1.188.546 km. Začiatkom roka 2020 bolo na počítadle prejdenej vzdialenosti už len 256.951 km. Ťahač má odometer stočený až o neuveriteľných 931.595 kilometrov.

Pokles stavu najazdených kilometrov v prípade rekordéra v stáčaní.
Obr. 1: Údaje v ODO‑Passe ťahača návesov potvrdzujú stočenie kilometrov.

Register prevádzkových záznamov vozidiel (www.rpzv.sk) je na Slovensku jediný celoštátny register, ktorý poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov. Od spustenia zaznamenávania údajov do RPZV bolo odhalených 25.276 vozidiel so stočenými kilometrami. Informácie z registra sú oficiálnym zdrojom, ktorý poskytuje jediné referenčné údaje o histórii najazdených kilometrov. RPZV bol zriadený za účelom zaznamenávania stavu odometra pri rôznych životných situáciách počas celej životnosti vozidla. Systém bol vytvorený ako reakcia na neustále sa zvyšujúci podiel manipulovaných odometrov na trhu s ojazdenými vozidlami. Od 20. Mája 2018 majú súkromné aj štátne subjekty, ktoré pôsobia v automobilovej oblasti povinnosť zaznamenávať údaje do RPZV. V súčasnosti zasiela do registra informácie viac ako 2.400 prispievateľov od servisov cez autobazáre až po poisťovne a leasingové spoločnosti.

Ťahač návesov MAN - rekordér v stáčaní kilometrov.
Obr. 2: Najazdené kilometre sa stáčajú nielen na osobných vozidlách. Dôkazom je ťahač, ktorý má stočený odometer o takmer 1 milión kilometrov

Cez Register prevádzkových záznamov vozidiel sa spotrebiteľ dostane nielen k údajom o najazdených kilometroch v ODO‑Passe, ale aj k ďalším dôležitým informáciám, o ktorých by mal pred kúpou vozidla vedieť: exekučná blokácia vozidla, leasing, záložné právo, možné pátranie, atď. (v Prílohe k ODO‑Passu) a ku informáciám o poškodení automobilu (vo Výpise o poškodeniach vozidla). Overenie vozidla pred jeho kúpou by malo byť dnes pre každého spotrebiteľa samozrejmosťou. ODO‑Passy na Slovensku vyhotovuje takmer 1.000 poskytovateľov (poskytovatelia ODO‑Passu). V období pandémie koronavírusu je možné získať ODO‑Pass pomocou VIN čísla vozidla priamo na webstránke Registra prevádzkových záznamov vozidiel.

Článok v PDF verzii

Stáčanie kilometrov má nový rekord