Späť na novinky

RPZV odhalil vyše 26-tisíc vozidiel so stočenými kilometrami

27. August 2021RPZV

Bezpečnosť premávky ovplyvňuje aj technický stav vozidiel. RPZV úspešne pokračuje v odhaľovaní podvodov so stočenými kilometrami.

Pri kúpe ojazdeného vozidla by mal mať každý spotrebiteľ na pamäti, že automobil si treba overiť pred kúpou, a nie až potom, keď ho má nový majiteľ zaparkovaný pred domom. Súčasne aj keď predajca tvrdí, že vozidlo je v poriadku, mal by kupujúci vedieť, že „nie je overené vozidlo, ako overené vozidlo“. Ak je v inzeráte uvedené, že automobil bol overený, nemusí to byť tak. Hlavne údaje o stave najazdených kilometrov sú veľa krát neaktuálne a získané neoprávnene. Spotrebiteľov pri ojazdených vozidlách zaujímajú prioritne informácie o tom, koľko má vozidlo najazdených kilometrov a či neboli stočené. Mnohí však nevedia, ako môžu získať históriu najazdených kilometrov. Z nevedomosti siahnu po neoficiálnych a nedôveryhodných webových portáloch. Mylne sa domnievajú, že získajú aktuálne a najmä overené informácie.

Jediné referenčné údaje na Slovensku je možné získať v celoštátnom Registri prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Od zaznamenávania údajov do registra malo 26 171 vozidiel stočené počítadlo prejdenej vzdialenosti, z toho 21 421 vozidiel malo pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov. U zvyšných 4 750 automobilov bola upravená posledná hodnota najazdených kilometrov.

Ukážka grafu priebehu stavu odometra v ODO-Passe.
Obr. 1: V priemere malo každé z 26 171 vozidiel stočený odometer o 73 000 km.

RPZV poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov v ODO‑Passe. Ten generuje v rámci Slovenska takmer tisíc Poskytovateľov ODO‑Passov (poskytovatelia ODO‑Passu). V období pandémie ochorenia COVID-19 je možné vygenerovať ODO‑Pass pomocou VIN čísla aj priamo na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel (www.rpzv.sk). V registri spotrebiteľ získa nielen informácie o najazdených kilometroch. Pokiaľ chce vedieť, či sa na vozidlo nevzťahuje záložné právo, leasing, exekučná blokácia alebo možné pátranie, ako aj ďalšie údaje, má možnosť získať Prílohu k ODO‑Passu. Ak existujú záznamy o poškodení vozidla, cez RPZV sa dostane aj k týmto informáciám. Vygenerovať prílohu sú oprávnení Poskytovatelia ODOPassov a rovnako aj spotrebitelia cez web www.rpzv.sk.

Ukážka položky 'poškodenia' v AUTO-Passe.
Obr. 2: Informácie o poškodení vozidla zaznamenané v Nemecku.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný celoštátny register na Slovensku, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR za účelom vytvorenia transparentnej histórie prevádzkových záznamov vozidiel. Denne zaznamenáva do registra tisíce záznamov vyše 2 400 Prispievateľov. Sú medzi nimi výrobcovia a predajcovia vozidiel, autoopravovne, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly a pracoviská kontroly originality. Prispievateľmi do RPZV sú aj poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty, ktoré pôsobia v automobilovej oblasti.

Článok v PDF verzii

RPZV odhalil vyše 26-tisíc vozidiel so stočenými kilometrami