Späť na novinky

Recept na dokonalú „jazdenku“

15. November 2022RPZV

Ako si "uvariť" dokonalú jazdenku.

Kocky na spätnom zrkadle, smrtka na radiacej páke, zamatové poťahy? Dovoz z Belgicka, 7 miest, veľký kufor a skvelé výsledky crash testu? Skladacia strecha, koža na sedadlách a športový volant? Asi sa zhodneme, že ideálna „jazdenka“ neexistuje. Odpoveď na to, ako sa pri jej výbere a kúpe nenechať oklamať a vyhnúť sa problémom už áno. Nájdete ju v našom recepte.

  • Čas na návštevu bazárov - kamenných alebo online portálov,
  • Počítač alebo mobil,
  • Pár šikovných rúk

Začnite zapojením šikovných rúk a tým, že si spíšete pár dôležitých faktov. Napríklad, aké sú Vaše preferencie či očakávania pri výbere jazdenky, kde ste ochotný spraviť ústupky a naopak, na čom absolútne trváte.
Výsledkov vyhľadávania: 241

Keď máte jasno v tom, čo hľadáte, pridajte do receptu čas. Spravte si online prieskum, vyhliadnite si vozidlá, ktoré spĺňajú Vaše očakávania a v ideálnom prípade si dohodnite osobnú obhliadku.
Výsledkov vyhľadávania: 15

Ak neprekvitáte technickým talentom a nepoznáte vo vašom okolí žiadneho ochotného automechanika, odporúčame spoľahnúťsa na služby profesionálov, ktorí technický stav vozidla dokážu zhodnotiť priamo pri jeho obhliadke. Neraz však za vozidlom treba vycestovať a povedzme si úprimne, že ani služba obhliadky technického stavu nie je zadarmo. Preto zredukujte svoj zoznam na top automobily, ktoré za to naozaj stoja.
Výsledkov vyhľadávania: 5

Nastal opäť čas nielen pre šikovné ruky, ale tentokrát aj pre bystrý um. Predtým, než vynaložíte akékoľvek finančné prostriedky na cestu či obhliadku, preverte si vozidlo na počkanie hoci aj z obývačky. Vďaka ODO-Passu zistíte, či nebolo s najazdenými kilometrami vozidla neoprávnene manipulované. Detailnejšie preverenie poskytuje AUTO-Pass, v ktorom okrem iného nájdete informácie o tom odkiaľ vozidlo pochádza, koľko malo majiteľov/držiteľov, či nebolo havarované, či nie je blokované alebo naň nie je uložené záložné právo a veľa ďalších užitočných informácií. Pre mnohých vodičov môže byť prekvapením, keď zistia, že vozidlo nie je možné na nového majiteľa prepísať kvôli exekučnej blokácii.

Vzor ODO-Passu.
Obr. 1: Vzor - ODO-Pass
Vzor AUTO-Passu.
Obr. 2: Vzor - AUTO-Pass

Navyše, na stránke Registra prevádzkových záznamov vozidiel sa bezplatne dozviete, či je vozidlo po vážnej dopravnej nehode, pri ktorej došlo k poškodeniu hlavných bezpečnostných prvkov. Ak takéto vozidlo nebolo náležite opravené, môže byť ohrozená bezpečnosť posádky.
Výsledkov vyhľadávania: 2

Aj pri overení vozidla je vhodné vyhýbať sa neserióznym, až podvodným zdrojom informácií. Okrem dátumu a stavu odometra, seriózny zdroj obsahuje aj informácie, kto a pri akej príležitosti záznam vykonal. Za správnosť záznamu v ODO-Passe je prispievateľ do RPZV zodpovedný zo zákona. Ak overovacia služba tieto údaje neposkytuje, môže sa jednať o zavádzajúce, vymyslené alebo dokonca neoprávnene získané údaje. V takomto prípade môžete požadovať vrátenie peňazí, alebo sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Dobrou správou je, že práva sa môžete domôcť aj v prípade, ak boli na vozidle kedykoľvek „stočené“ kilometre a predávajúci je právnickou osobou alebo fyzickou osobou – podnikateľom. Takýto subjekt má zákonnú povinnosť priložiť pri predaji k vozidlu ODO-Pass. V prípade, že tak neurobil, môžete sa obrátiť na RPZV, alebo priamo na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Pozor, niektorí poctiví a problematiky znalí predajcovia priložia ODO-Pass k inzerátu už sami od seba. Vám už len stačí si ho na stránke www.rpzv.sk bezplatne overiť.

Možno tak zistíte, že obhliadka vozidla nebude pri kúpe vozidla potrebná. Vďaka zisteným faktom ušetríte čas s predávajúcimi, ktorí zámerne zamlčujú fakty, skresľujú realitu, či dokonca úmyselne zavádzajú.
Výsledkov vyhľadávania: 1

Všetko dobre premiešame, premyslíme, overíme a výsledkom by malo byť vozidlo:

  • ktoré Vám bezpečne slúži, nebolo neodborne opravované;
  • jeho cena je adekvátna stavu najazdených kilometrov, zamedzili ste tak finančným škodám či ohrozeniu bezpečia posádky;
  • ktoré nebude problém prepísať, pretože nie je exekučne alebo inak blokované;
  • na ktoré nie je zriadené záložné právo;
  • ktoré malo len dve menej závažné nehody;
  • ktoré nie je kradnuté a nepátra po ňom polícia;
  • s ktorého výberom ste absolútne spokojný.

V závere nášho receptu Vám odporúčame overiť, či autoservis, ktorý vykonáva opravy a prehliadky na Vašom vozidle je prispievateľom údajov do RPZV – Registra prevádzkových záznamov vozidiel. To Vám pri prípadnom budúcom predaji zabezpečí jednoduché dokladovanie transparentného priebehu stavu odometra a zvýši šance poľahky vozidlo predať.

Článok v PDF verzii

Recept na dokonalú „jazdenku“