Späť na novinky

Pozor na zavádzajúce inzeráty pri predaji vozidla

6. December 2022RPZV

Inzeráty znesú veľa - je top stav údaj, na ktorý sa môžete spoľahnúť?

Poznáte to. Vaše vozidlo pomaly dosluhuje a pohrávate sa s myšlienkou kúpy nového. Finančná náročnosť takéhoto kroku býva často dôvodom rozhodnutia o kúpe vozidla z druhej ruky. Ak ste typ, ktorý rád preskúma všetky možnosti z pohodlia domova, online inzertné portály sú pre vás správnou voľbou. Napriek jednoduchosti a rýchlej dostupnosti treba myslieť na to, že digitálna prezentácia nemusí zodpovedať realite a že nie je inzerát ako inzerát. V inzerátoch môžete naraziť na doslova kuriózne prípady vozidiel, ktoré sú prezentované ako bezchybné, bezproblémové, či dokonca v top stave. Avšak opak môže byť pravdou a pre vás nemilým prekvapením. Prečítajte si pár užitočných rád, ktoré vám môžu rozhodovanie uľahčiť.

Podstatné fakty, či zbytočné detaily?

Určite nie je na mieste hovoriť o zbytočných detailoch. Hodnoverný inzerát spoznáte podľa nasledovných atribútov:

  1. Kvalitné fotografie interiéru a exteriéru vozidla odfotografované počas denného svetla. Fotografia totiž nielen zaujme, ale doslova predáva a kupujúceho motivuje k nahliadnutiu, či prečítaniu inzerátu do konca. Fotografie z každého uhla a vyčistenie vozidla pred inzerovaním by mali byť samozrejmosťou.
  2. Čo najviac základných informácií o technickom stave vozidla, a to predovšetkým poskytnutie informácií o druhu, objeme motora, výbave vozidla a tiež stav najazdených kilometrov - napríklad doložením fotografie odometra (meradlo prejdenej vzdialenosti) alebo doložením ODO-Passu.
  3. VIN číslo vozidla. Predávajúci je zo zákona povinný zverejniť pri každom inzeráte jeho identifikačné číslo. Úmyselné zatajovanie tohto údaju signalizuje potrebu zvýšenej opatrnosti.
  4. ODO-Pass, ktorý dokladuje transparentný priebeh najazdených kilometrov. Naopak, v prípade „stočenia“ ide o zákonnú povinnosť autobazáru či predajcu alebo sprostredkovateľa – podnikateľa. Túto skutočnosť je povinný v inzeráte zverejniť a pripojiť ODO-Pass. Ak tak neurobil, môžete sa obrátiť na zákonom zriadený Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV), alebo priamo na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
  5. Zverejnenie serióznych kontaktných údajov, ktorými predávajúci zvyšuje dôveryhodnosť a správnosť poskytnutých informácii o vozidle. Čo naopak kazí celkový dojem z inzerátu sú gramatické chyby, skreslené a nereálne informácie, ktorým je potrebné sa pri inzercii vyhýbať.

Ani splnenie vyššie uvedených odporúčaní nie je zárukou toho, že je vozidlo bez závad. Prívlastky ako top stav, garážované, 1. majiteľ, pravidelne servisované, či bezchybné môžu byť síce na prvý pohľad lákavé, no v žiadnom prípade nie sú garanciou bezproblémovosti. Nepovedia vám totiž nič o tom, či vozidlo nie je blokované proti prepisu, nevzťahuje sa naň záložné právo, s akým výsledkom absolvovalo kontrolu originality, nemá pozastavenú prevádzku alebo neukončený lízing, neplatnú TK/EK, chýbajúce PZP či zamlčané predchádzajúce poškodenia. Preto pred kúpou samotnou odporúčame vozidlo overiť v oficiálnych zdrojoch s relevantnými prevádzkovými záznamami. Aj takto môže totiž reálne vyzerať „garážované“ auto:

ODO-Pass - priebeh stavu kilometrov (graf)
Obr. 1: Priebeh stavu odometra, ktoré naznačuje manipuláciu s počítadlom. Zdroj: www.rpzv.sk

Pozitívne je, že existujú možnosti, ako si jednoducho vozidlo online overíte a vyhnete sa prekvapeniam, zamedzíte finančným stratám a ohrozeniu bezpečnosti na cestách. Okrem priebehu najazdených kilometrov v ODO-Passe, si môžete po novom na oficiálnom webovom sídle www.rpzv.sk skontrolovať aj predchádzajúcu inzerciu vozidla, vrátane stavu odometra zadaného v inzeráte. Aj táto skutočnosť naznačuje, že je vhodné sa pri zadávaní nájazdu vozidla do inzerátu vyhýbať zaokrúhleným a zavádzajúcim stavom odometra.

ODO-Pass - priebeh stavu kilometrov (tabuľka)
Obr. 2: Informácie o vozidle získané z ODO-Passu. Zdroj: www.rpzv.sk

Aj pri overení vozidla je vhodné vyhýbať sa neserióznym, až podvodným zdrojom informácií. Okrem dátumu a stavu odometra, seriózny zdroj obsahuje aj informácie, kto a pri akej príležitosti záznam vykonal. Za správnosť záznamu v ODO-Passe je prispievateľ do RPZV zodpovedný zo zákona. Ak overovacia služba tieto údaje neposkytuje, môže sa jednať o zavádzajúce, vymyslené alebo dokonca neoprávnene získané údaje. V takomto prípade môžete požadovať vrátenie peňazí, alebo sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Ak kupujúcemu k nákupnému rozhodnutiu a dobrému pocitu z neho nestačí poznať len údaje o najazdených kilometroch, môže si vozidlo komplexnejšie overiť pomocou AUTO-Passu. V troch variantoch ponúkaných výpisov si viete zistiť informácie, ktoré v značnej miere dokážu pomôcť pri rozhodovaní o kúpe ojazdeného vozidla.

„Dvakrát meraj a raz rež“ je naša rada na záver. Ak si vozidlo kúpite len z dobrého prvého dojmu, alebo sa vám zapáčia vhodne zvolené a naštylizované slová a pekné fotky, či vás zaujme celkový stav vozidla čisto z popisu inzerátu, môžete neskôr svoje rozhodnutie ľutovať. Kúpa vozidla je dôležitým rozhodnutím, v ideálnom prípade na niekoľko rokov. Má vám v prvom rade slúžiť a nie byť príťažou. Radšej ako riešiť problémy po jeho kúpe, predvídajte a vozidlo si overte. Vozidlo, ktoré môžete vidieť na príkladoch nižšie vôbec nie je v praxi raritou. Ide o vozidlo, ktoré sa v súčasnosti aktívne používa, no overenie odhalilo množstvo nezrovnalostí, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné. V prípade kúpy takéhoto vozidla by však spôsobili jeho novému majiteľovi značné nepríjemnosti.

AUTO-Pass - náhľad
Obr. 2: Informácie o vozidle získané z AUTO-Passu. Zdroj: www.rpzv.sk

Článok v PDF verzii

Pozor na zavádzajúce inzeráty pri predaji vozidla